Metoda Montessori czy jest nam znana? Z pewnością. Nie raz i nie dwa wykorzystujemy ją w naszych zabawach. Jednak podczas pracy z dzieciakami nie opieram się tylko i wyłącznie na jednej metodzie. Podczas zabaw, obserwuję dzieciaki co im się bardziej podoba a co mniej i w którym kierunku podążać dalej. Nie mniej jednak pomoce w metodzie Montessori są tak rewelacyjne (choć zdecydowanie nie na moją kieszeń), że warto je pokazywać.
Głównym celem programu Montessori jest pomoc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia. Zajęcia sprzyjają rozwijaniu zdolności społecznych, emocjonalnemu wzrastaniu oraz podnoszeniu koordynacji fizycznej, jak również poznawczemu przygotowaniu do przyszłego intelektualnego wysiłku akademickiego. Pod kierownictwem specjalnie przygotowanego nauczyciela, całościowy program nauczania pozwala dziecku doświadczyć radości uczenia się, czerpać przyjemność z procesu nabywania tej wiedzy i zapewnia rozwój poczucia jego własnej wartości. Dostarcza doświadczeń, z których dzieci tworzą swą wiedzę.
Przeprowadzone przez dr Montessori obserwacje rodzajów przedmiotów, które sprawiają dzieciom przyjemność i do których wielokrotnie wracają doprowadziły do zaprojektowania wielu sekwencyjnych, pobudzających różne zmysły i pozwalających na dokonanie autokorekty, pomocy edukacyjnych. *
Karty przedstawiają bogactwo świata przyrody, a zostały podzielone na 5 kategorii tematycznych: zwierzęta leśne, ptaki, owady, kwiaty i owoce.
Karty można wykorzystać do lekcji trójstopniowej, ale mogą stanowić pomoc dydaktyczną już dla rocznych dzieci, jeśli wykorzystamy do zabawy tylko karty zawierające obrazki.
Dzięki prostym ćwiczeniom dziecko jest zachęcane do obserwowania, manipulowania i eksperymentowania, a wszystko po to by lepiej zrozumieć otaczający go świat. Ćwiczenia i zadnia są tak opracowane, by dziecko miało jak najwięcej doświadczeń sensorycznych.
Kolejna część to Rośliny, w której to znajdują się różne gotowe materiały do poszerzania wiedzy o roślinach, kwiatach, liściach, drzewach, nasionach... cykl życia drzewa, rodzaje liści, budowa kwiatu, są też różne rodzaje nasion a także przepis na pyszny jabłecznik do upieczenia wspólnie z dzieckiem. To tylko część tematów jakie tu znajdziecie.
Ostatnia część Czas i pogoda to materiały, z którymi dziecko pozna pojęcie czasu... układanie historyjek co po czym, ćwiczenia na rozróżnianie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, poznawanie pór dnia, dni tygodnia czy też pór roku.
0 Komentarze
Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)