Kocham się uczyć – odwracamy obrazki, aby dziecko kochało czytać, nie bało się geometrii i czytania mapy na lekcjach geografii już sam tytuł wiele nam wyjaśnia z jaką pomocą dydaktyczną mamy do czynienia.
Dla kogo przeznaczona jest owa pomoc?
- dla dzieci uczących się czytać
- dla dzieci leworęcznych
- dla dzieci ze skrzyżowaną lateralizacją
- dla dzieci zagrożonych dysleksją
Kocham się uczyć - odwracamy obrazki... to zestaw ćwiczeń przygotowanych przez Jagodę Cieszyńską, ćwiczeń które ułatwią dzieciom nabywanie umiejętności rozpoznawania odwróconych obrazków tematycznych i atematycznych.
Jak już wspomniałam pomoc zawiera ćwiczenia na wzorach tematycznych i atematycznych. Warto rozpocząć ćwiczenia od materiału konkretnego... dowolnej maskotki, autka czy innej zabawki dziecka... pokazać dziecku daną zabawkę odwróconą bokiem, odwróconą względem osi pionowej, poziomej...
W dalszym etapie pokazujemy dziecku kartę ze wzorami, wskazujemy obrazek umieszczony oddzielnie – po lewej stronie. Następnie wykonujemy obrót dłonią, aby przypomnieć dziecku zasadę odwracania obrazu w przestrzeni. Prosimy o wskazanie jak będzie wyglądał obrazek, gdy się go odwróci.
Etap pierwszy
Pokazujemy dziecku kartę i prosimy o odszukanie takiego samego obrazka, jak ten znajdujący się po lewej stronie. Do poszukiwania służą tafelki foliowe z ilustracjami, które pozwalają szybko i bezbłędnie zidentyfikować odpowiedni obrazek.
Etap drugi
Pokazujemy dziecku kartę i prosimy o odszukanie takiego samego obrazka, jak ten znajdujący się oddzielnie po lewej stronie – ale już bez użycia foliowych tafelków.
Etap trzeci
Podnosimy dłoń do góry, pokazujemy jak się obraza (jest to wizualizacja odwrócenia dokonywanego w umyśle). Przykładamy tafelek do obrazka z lewej strony.
Odwracamy go w przestrzeni względem osi pionowej, zwracając uwagę dziecka na zmianę. Prosimy o odszukanie odwróconego obrazka używając tafelka.
Etap czwarty
Zadaniem dziecka jest samodzielne odszukanie obrazka odwróconego w przestrzeni względem osi pionowej.
Ćwiczenia te można prowadzić także ze starszymi dziećmi stymulując wyobraźnię przestrzenną... ćwicząc obroty figur i przedmiotów o 90, 180 stopni na płaszczyźnie oraz w przestrzeni względem osi pionowej i poziomej.
0 Komentarze
Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)